Róbert HURAN

Blogy a publikácie

  
  

Bude mať Banská Bystrica vlastnú menu?
Dátum zverejnenia: 15.01.2013
13.1.2013 sa v priestoroch historickej Radnice uskutočnilo verejné podujatie na tému “Koniec Eura alias je čas pripraviť sa na komunitnú menu?” Na stretnutí sa zišlo viac ako 100 obyvateľov nielen z Banskej Bystrice, ale aj celého slovenska.
Dotazník o stimuly pre podnikateľov je mega úspešný.
Dátum zverejnenia: 21.12.2012
Možno si viacerí všimli, že za ostatné dva mesiace viacerí politici verbálne vytýkali podporu vybraných podnikateľov. Zdôrazňovali nóvum, ktoré súvisí s novinkou a tou je stimulácia udržaných pracovných miest. Zároveň naznačovali aj sponzorské prepojenia s vládnou stranou. Ako tradičný slovenský politický folklór to možno zaujalo, ale rozhodne to nestačí.
Zhorená vlajka EU. Trestné oznámenie (vzor) za zásah.
Dátum zverejnenia: 11.11.2012
Podľa môjho právneho názoru zrejme došlo k nesprávnemu výkladu tohto ustanovenia páchateľmi, ako zámienky pre útok na poškodené osoby. Podpálenie vlajky Európskej únie nie je hanobením štátneho symbolu, nakoľko Európska únia nie je štát. Nie je to ani federácia, konfederácia, či iný štandardný medzinárodný subjekt podobný štátu.
Vláda jednomyseľne schválila stimuly pre “vybraných”. Ostatní by mali požadovať a dostať to isté!
Dátum zverejnenia: 15.10.2012
Malatinský s Kažimírom "ubezpečovali", že stimuly začnú až od roku 2014. Výsledok ? Zavádzali! Neubehol ani rok od posledného škandálu (písal som o tom v blogu „Investičná pomoc (nielen) pre Samsung je protizákonná.“ ) a máme tu vládou jednomyseľne schválené investičné stimuly pre vybrané subjekty vo forme daňových úľav v zmysle § 2 (1) písm. b) zákona 561/2007 o investičnej pomoci. V čase keď vláda všetkým ostatným “nevybraným” podnikateľom na Slovensku zvyšuje daň z príjmu na 23% a prijíma viaceré negatívne daňovo-odvodové opatrenia. V čase keď tisíce malých a stredných podnikateľov a živnostníkov zvažujú, či vôbec má zmysel pokračovať v podnikaní, vláda veľkoryso rozdáva naše verejné peniaze a to napriek tomu, že na to nemá (zadlžuje našu budúcnosť).
Absurdný boj Fica a ZMOSu s korupciou – najlacnejší z kola von!
Dátum zverejnenia: 22.05.2012
Štátnický rozmer v boji s korupciou, ktorý si Ficová vláda spočiatku chcela vybudovať alebo sa rodili aspoň „aké-také náznaky“ sa strácajú v hmle. Celé mi to skôr príde ako zámer než nevedomosť. Jasný zámer dať veľkú zelenú korupcii a klientelizmu. Inak sa táto absurdná iniciatíva – „najlacnejšieho z kola von!“ nedá nazvať. Proti tomuto zámeru ostro protestujem a nesúhlasím s ním na celej čiare. Iniciatívcom tohto nezmyslu dávam jasne na vedomie, že tisíce slušných ľudí tunelovanie našej vlasti už viacej tolerovať nebude.
Protikorupčné maximum elektronických aukcií
Dátum zverejnenia: 06.03.2012
Po Ústave Slovenskej republiky je zákon o verejnom obstarávaní (ďalej len „zVO“) jeden z najdôležitejších zákonov vôbec, nakoľko nám definuje kto, ako a akým spôsobom sa rozdeľujú naše dane a teda plní jedna z najzákladnejších funkcii štátu – prerozdeľovať verejné zdroje „tam dole“. Tento zákon možno právom označiť za kľúč v boji s korupciou a teda aj možnú príčinu „gorilích kšeftov“.
99% je čistá. Spišiak zneužil políciu na politiku
Dátum zverejnenia: 01.03.2012
Presne kvôli takýmto praktikám ľudia protestovali na námestiach. Presne kvôli takýmto špinavým praktikám zneužívania štátu je naša vlasť na pokraji kolapsu a chudoby. Ale už stačilo. Už dosť! My, ktorí to myslíme so Slovensko dobre a chce slušnú krajinu, sa nevzdávame. Naopak! Budeme bojovať do posledných chvíľ za zmenu k lepšiemu.
Dokážem obhajovať záujmy banskobystrického regiónu
Dátum zverejnenia: 08.02.2012
Mnohí si ho ešte pamätajú ako zakladateľa a štvornásobného producenta úspešného študentského Majálesu v Banskej Bystrici. Kandidát, bloger, aktivista za rozvoj demokracie na úkor partokracie. Prinášane rozhovor s občianskym kandidátom č. 36 za hnutie 99% Róbertom Huranom.
Maďarič neposlúchol Fica. Má ho za „pandrláka“ ?
Dátum zverejnenia: 01.02.2012
Začiatkom roka 2012 zaznela informácia, že „Kampaň Smeru-SD bude pozitívna...“. Táto informácia vyšla presne 15. januára. Neprešlo ani 16 dní a poslanec a podpredseda SMERu, Marek Maďarič, ju úplne poprel. Zverejnil zavádzajúci a negatívny blog, kde útočí „hlava nehlava“ na Sulíka, Mojsejovú, Matoviča a 99%. Prečo?
Pracujúce matky musia mať pracovný čas v súlade s rodinou.
Dátum zverejnenia: 03.01.2012
Nedávno som riešil jednu veľmi závažnú pracovno-právnu vec, ktorá ma primäla k napísaniu tohto blogu. K napísaniu výzvy na ľudskosť pri zamestnávaní matiek (aj otcov). Prípadne ak výzva nebude úspešná - k úprave zákonníka práce v prospech ochrany rodiny.
Pokuty mobilných operátorov a zákonný spotrebiteľský „zlepšovák"
Dátum zverejnenia: 18.12.2011
Vianoce cítime na každom kroku. Aj v ponuke „výhodných" mobilných produktov. Ponuky sú rôzne, avšak tie, ktoré sú s viazanosťou na isté obdobie (napr. 12, 18, či 24 mesiacov), majú jeden spoločný znak.
Investičná pomoc (nielen) pre Samsung je protizákonná.
Dátum zverejnenia: 13.12.2011
Minister Jozef Mihál 22.11.2011 napísal vo svojom blogu dôvody a zmysel, prečo Slovenská republika podporila a podporuje investičné stimuly. Jednou z nich bola aj štátna pomoc pre investíciu Samsungu v hodnote viac ako 28,- mil. €. V podobe daňových úľav. Po prečítaní jeho blogu je navodený dojem, že táto pomoc je ekonomicky prínosná.
Kaliňákové K.O. ? Zrušiť!
Dátum zverejnenia: 04.12.2011
Ešte v Júni 2011 som písal blog o nepríjemnej skúsenosti na Okresnom dopravnom inšpektoráte (ďalej len „ODI") pri prepise auta z osoby na osobu, v kombinácii so zmenou okresu. Na moju písomnú žiadosť o vykonanie evidenčnej zmeny, bez kontroly originality, mi prišla odpoveď, že na vykonaní kontroly originality ODI trvá.
Konečne funkčný elektronický Obchodný vestník SR
Dátum zverejnenia: 30.11.2011
Po zrealizovaní elektronizácie v oblasti zverejňovania zmlúv v centrálnom registri zmlúv (CRZ – začiatkom roka 2011) sa na centrálnej úrovni rezortu spravodlivosti podarilo zaviesť aj elektronickú verziu Obchodného vestníka (ďalej len „OV“). OV sa kreoval vďaka prijatiu úplne nového zákona o Obchodnom vestníku (200/2011 Z.z.), ktorý zadefinoval výlučne elektronickú verziu zverejňovania.
Účelová novela ústavy môže vyvolať ústavne a demokratické harakiri
Dátum zverejnenia: 25.10.2011
O tom, že novela ústavy bola účelová a nesystémová, nemá snáď nikto pochybnosti. Dokázať zmeniť najdôležitejší dokument štátnosti v priebehu pár hodín a prejsť hlasovaním v troch čítaniach za pár minút vyvoláva viacej pochybností než serióznosti. Pozrime sa teda „na zúbok" tohto rozporuplného kroku.
Fico začína zahmlievať tému Euroval. Môže prísť až o 50% voličstva.
Dátum zverejnenia: 16.10.2011
V politických reláciach „Na Telo" a „O 5 minút 12" si určite viacerí všimli postoj Róberta Fica v otázke Eurovalu. Názor hlavného predstaviteľa slovenskej sociálnej demokracie k tejto téme ? Začal bočiť a zahmlievať. Jednoducho prehodil túto tému do stratena. Všimli ste si to tiež?
Otvorený list prezidentovi Slovenskej republiky
Dátum zverejnenia: 19.09.2011
Prehlbujúca sa priepasť vývoja prosperity Bratislavy so zvyškom Slovenska je neudržateľná a rastie exponencionálnym tempom. Mnohé regióny sa vyľudňujú a ostávajú po nich hladové doliny. Čo je najhoršie, už to nie sú len doliny, ale už aj hladové mestá. Preto očakávame od vlády aspoň čiastočnú reálnu a nielen verbálnu podporu iných regiónov.
Lipšicovi: Škandalózne prekročenie právomocí dopravnej polície
Dátum zverejnenia: 22.06.2011
Po výzve ministra vnútra Daniela Lipšica a po vzore p.Hlinu pridávam aktuálny podnet na riešenie závažných nedostatkov pri výklade (dúfam, že nie účelového) práva a fungovaní dopravnej polície SR.
Revolučná renesancia Európy ? Model skutočnej demokracie – WikiDemokracie.
Dátum zverejnenia: 15.06.2011
Po jarných arabských revolúciach sa hlásia európske. Island, Španielsko, Grécko, zažili demonštrácie tisícov ľudí. Spúšťače boli veľmi podobné: vysoká nezamestnanosť (najmä mladých), dlhová kríza, či kríza morálky politických elít v podobe vysokej korupcie. Môžu tieto iniciatívy vyvrcholiť do revolučných zmien? Akých zmien? Nehrozí tu riziko vzrastu komunistických alebo fašistických utopistov, ktorí môžu zapáliť Európu?
„Rozdeľuj , obviňuj a panuj“ – politika strán po štvrťstoročí „demokracie“ v SR.
Dátum zverejnenia: 15.04.2011
Stranícky kolobeh sa začína cykliť. Stranícke nominácie, stranícke pochybenia, stranícke výmeny, či kauzy straníkov sú cez 20 rokov bežnou politickou praxou (česť výnimkám). Parlamentný systém založený na politických stranách nie je správny, je neudržateľný a z hľadiska možnosti kandidovať občanov aj protiústavný (s týmto sa stotožňujem s politológom Martinom Klusom)
Demokracia v kríze. Potrebujeme reštart. WikiDemokraciu. – I. diel
Dátum zverejnenia: 07.04.2011
„Demokracia nie je dokonalá, ale je to najlepšie, čo doposiaľ ľudstvo vymyslelo“. Známy výrok W. Churchilla, ktorý obletel celý svet. V tej dobe mal rozhodne pravdu, avšak keby žil dnes, tak by svoj výrok musel korigovať. Najmä o otázku zapájania širokých más do verejného diania (mass colabaration), ktoré sa dnes stáva realitou. Nástup wiki.
Výpoveď e-mailom. Prečo nie? To by ale musel fungovať eGovernment.
Dátum zverejnenia: 02.03.2011
Prišiel Vám e-mail. Máte výpoveď ... Výpoveď je jedna z tých negatívny vecí, čo sa nám v živote môže stať ... Doba ide dopredu a komunikácia by mala rešpektovať nové spôsoby výmeny informácii.
Nedostatočná novela zákona o verejnom obstarávaní 2011.
Dátum zverejnenia: 28.02.2011
Národná rada SR schválila 11. Februára 2011 novelu zákona o verejnom obstarávaní (25/2006 Z. z.), ktorú predkladali poslanci O. Dostál, A. Marcinčin, I. Matovič, K. Krnáč, E. Pfundtner a M. Beblavý ako poslanecký návrh. Najväčšiu „zásluhu“, podľa viacerých informácii a blogov, majú údajne poslanci Kamil Krnáč (SaS) a Miroslav Beblavý (SDKÚ). Dňa 25.2.2011 bola následne podpísaná prezidentom.
Diery a výtlky na cestách. Musí to byť každý rok?
Dátum zverejnenia: 05.02.2011
jazda v Bystrici sa často mení na športový slalom
“Eseročka” so základným imaním od 1 € nie je dobrý nápad
Dátum zverejnenia: 12.01.2011
V mainstreamových médiách prebehla správa, že Ministerstvo Hospodárstva plánuje presadiť možnosti založenia “eseročky” (ďalej len “SRO”) so základným imaním už od 1,- €. Na prvý pohľad zaujímavé (”marketingovo”), avšak po hlbšom právnom a najmä praktickom zamyslení nie moc šťastné riešenie. Základné imanie a ručenie Rozsah splatenia základného imania (obchodného podielu spoločníka) sa preukazuje tzv. “vyhlásením správcu vkladu”.
Čo je to národná hrdosť a národné sebavedomie? Angličania vs. Slováci.
Dátum zverejnenia: 09.12.2010
Nezvyknem písať blogy podobného typu, nakoľko sú mimo môjho profesionálneho záberu (eGovernment, priama demokracia, DeByrokracia…), avšak v poslednej dobe vnímam veľmi silné pnutie ohľadom úlohy národnej hrdosti na Slovensku. Vieme vlastne , čo je to národná hrdosť? Dá sa vôbec s týmto pojmom v dnešnom multi-kultúrnom svete operovať a riešiť ho.
Otvorené mesto je pomoc pre spokojnosť susedstva
Dátum zverejnenia: 21.11.2010
Programov a realizovateľných cieľov je veľmi veľa. Po zverejnení predchádzajúceho článku by som rád otvoril a verejne prezentoval ďalšie nápady a ciele, ktoré by som rád v Banskej Bystrici presadil.
Bystrica potrebuje inovácie, ktoré jej vrátia punc
Dátum zverejnenia: 12.11.2010
Predstavujem zopár konkrétnych inovačných nápadov pre Banskú Bystricu. Zamerané na zlepšenie života a spolupráce občan-mesto. Nakoľko sa profesionálne zaoberám problematikou elektronickej automatizácie verejno-právnych procesov a problematika eGovernmentu mi je viac než blízka, chcem týmito nápadmi inšpirovať aj ostatných kandidátov a zvýšiť tak šance na presadenie inovácii.
Na čo sa tu „hráme“? V Demokracii o referende 2010.
Dátum zverejnenia: 08.11.2010
Blíži sa termín všeľudového hlasovania o otázkach verejných. Referendum 2010 – 18.9.2010. Rád by som Vám zhrnul pragmatické a maximálne dôvodné dôvody ísť na referendum a obetovať pár minút skutočnej, teda priamej Demokracii. Môžete to brať ako agitku, no čestne prehlasujem, že nie som pod vplyvom žiadnej strany a presadzujem len to, v čo verím.
Elektronické/eGovernment služby mesta – Dočkáme sa úradu, ktorý bude otvorený, slúžiaci a transparentný?
Dátum zverejnenia: 22.10.2010
V médiách často zaznieva, že primátor Banskej Bystrice presadzuje zámer poskytovať služby mestského úradu aj prostredníctvom elektronických médií (napr. cez Internet, SMS, telefón,...).
EURO dilema? Preveďme im EU fondy a bude nám lepšie!
Dátum zverejnenia: 21.06.2010
Ako elegantne vykľučkovať z potencionálneho medzinárodného tlaku E.U. ohľadom pomoci Grécku a podpory vytvorenia „stabilizačného programu“ pre Európu? Budeme blchou skákajúcou do slona alebo sa chopíme historickej príležitosti pozrieť sa do tváre a podstaty E.U.? Stručné zhrnutie predchádzajúcich udalostí: Slovensko sa 1. Januára 2009, spolu s ostatnými krajinami, rozhodlo prijať spoločnú Európsku menu „euro“.
Online založenie firmy: Námahu neušetríte
Dátum zverejnenia: 30.04.2010
Od poskytovania služieb štátnej a verejnej správy v elektronickej podobe sa očakáva zjednodušenie administratívneho procesu, skrátenie trvania celej procedúry a v konečnom dôsledku prínos ako pre žiadateľa, tak i pre úrad. Na Slovensku je to však inak; zatiaľ čo si založenie firmy „papierovým“ spôsobom vyžaduje 5 úkonov, elektronický spôsob je trojnásobne dlhší.
Tabuľka najčastejších životných situácii - Go eGov
Dátum zverejnenia: 08.04.2010
Pri koncepcii informačných systémov vo VS treba vychádzať z procesov a poznatkov, tak aby sme vedeli čo najprecíznejšie identifikovať najčastejšie životné skutočnosti. Preto som sa rozhodol spísať tabuľku životných situácii s ktorými sa počas života občan, podnikateľ, či samotná verejná správa najčastejšie stretáva.
Čo s volebnou krízou
Dátum zverejnenia: 02.12.2009
Demokracia na Slovensku má svojské špecifiká. Podmienky vývoja boli a sú úplne iné, ako je to v západných krajinách. Je to spôsobené vplyvom historických a geopolitických skutočností, ktoré zásadným spôsobom ovplyvnili náš vývoj. Spoločenský vývin vyvrchoľuje do neutešenej situácie v podobe dlhodobo klesajúceho záujmu občanov participovať na veciach verejných a využívať z toho plynúce právo voliť.
eGovernment – budú Česi majstrami sveta?
Dátum zverejnenia: 22.04.2009
Tento blog nie je o hokeji ale o eGovernmente, teda o informatizácii spoločnosti. Česká republika ašpiruje na získanie celosvetového titulu „majstrov sveta" v oblasti zavádzania informatizácie do verejnej správy, a to štýlom BIG BANG.
Ktoré inštitúcie sú zodpovedné za eGovernment a informatizáciu VS?
Dátum zverejnenia: 01.04.2009
Týmto blogom sa dostávam bližšie k praktickej stránke eGovernmentu a to zhrnutím orgánov verejne moci, ktoré majú informatizáciu, ako sa povie „na starosti“.
Je naozaj zaručený? Zaručený elektronický podpis a jeho vyhliadky.
Dátum zverejnenia: 10.03.2009
Nevychytaných múch a otázok, ktoré by mohli ohroziť fungovanie el. podpisu je ešte veľa. Dúfam, že čoskoro sa NBÚ a kompetentní zamyslia a „vychytajú" ich.
Cieľ eGovernment, reforma VS - pošta a doručovanie úkonov
Dátum zverejnenia: 23.02.2009
Právne zakotvenie doručovania je veľmi dôležitou otázkou elektronizácie procesov pri výmene právnych úkonov.
Brr, eGovernment ala reforma byrokracie – právo a právne úkony
Dátum zverejnenia: 29.01.2009
Zákony a verejná správa by mali byť službou, a nie utrpením pre občana. Tento blog letmo načrtne do problematiky práva a právnych úkonov, ako elementárnu zložku verejnej správy a práva, teda aj perspektívneho vývoja na poli zavádzania informatizácie spoločnosti.
banánová republika - eGovernment a reforma VS
Dátum zverejnenia: 16.01.2009
... SR ma predurčené na informatizáciu z EU fondov ešte na najbližšie dva roky 36 mld Sk (1,2 mld EUR). Čo z toho bude? uvidíme, posúdime, možno zaplačeme. Avšak teraz Vám viem podať aspoň časť svojich poznatkov (to najlepšie si nechám na neskôr :-) , ktoré som nadobudol za posledných 5 rokov...
Flash a multimediálne prezentácie
Dátum zverejnenia: 02.11.2000
V dnešnom článku si predstavíme ako pomocou FLASHu môžeme vytvárať menej náročné multimediálne rozhrania, ktoré sú potrebné pri vytváraní offline prezentáciach (napríklad na CD). Medzi ne patrí napríklad možnosť otvárania externých programov pomocou standalone playeru (exe). Takéto prezentácie potom môžeme exportovať ako náš multimediálny program, čo je určite nemalou prednosťou FLASHu.
Ovládanie zvukov vo FLASH 5 v efektnom prevedení
Dátum zverejnenia: 01.11.2000
V dnešnom článku si popíšeme nové možnosti ovládania zvukov vo FLASH 5. Konkrétne sa bude jednať o ovládanie hlasitosti a balancie (vyváženosť ľavého a pravého kanála). Toto ovládanie je vyriešené pomocou špeciálnych zvukových funkcií, ktoré sa vyskytujú vo FLASH 5.
Ako dostať čas a dátum do FLASH?
Dátum zverejnenia: 04.10.2000
Často sa stretávame s otázkou, či sa dá nejakým spôsobom zobraziť čas a dátum. A tak vám prinášame dnešný článok, v ktorom si ukážeme sa dá vo FLASHi (4) jednoduchým spôsobom zobraziť digitálny čas a dátum. Ale poďme pekne po poriadku. Na to aby sme dokázali zobraziť čas a dátum potrebujeme niekoľko vecí.
Pohyblivá poznámka (hint) vo FLASHi
Dátum zverejnenia: 10.07.2000
V dnešnom článku o FLASHi si povieme ako sa dajú vo FLASHi vytvoriť poznámky (hinty) nad klasickými buttonmi. Ale najprv niečo o hintoch. Hint je drobná poznámka, odkaz nad neakým daným buttonom, ktorý sa nachádza skoro v každej windows aplikácii (u väčšiny). Slúži na priblíženie a oboznámenie hlavnej funkcie daného buttona pre používateľa.
Swift3D - ďalší z radu 3D automatov pre Flash
Dátum zverejnenia: 23.05.2000
V minulom článku sme si popísali zložitosť tvorby 3D vo FLASHi, a aj to, že existujú programy, s ktorými sa dá konvertovať neaký 3D objekt do súboru swf. A ďalší program, ktorý toto umožňuje, je aj produkt Swift 3D, o ktorom si v najbližších riadkoch niečo povieme.
3D grafika vo Flashi? Ano - Vecta3D
Dátum zverejnenia: 14.04.2000
Často sa stretávame s otázkou, či sa dá robiť vo FLASHi 3D. Odpoveď znie: nie, ale čo je to vlastne 3D? Keď sa povie 3D, tak si každý predstaví neaký 3D objekt s ktorým môžeme voľne narábať podľa vlastných predstáv a výsledný 3D objekt ma minimálne nároky na veľkosť. Toto zatiaľ vo FLASHi nie je.
Novinky na E-mail
Prajete si odoberať novinky?
E-mail:

* odber je možné kedykoľvek zrušiť
FACEBOOK PAGE
LEGUS
RH SOUND
FLASHLAND